. Сайт школи - Матеріали учасника конкурсу «Шкільна бібліотека – 2017»
 
Шарківський комунальний заклад освіти
Понеділок, 11.11.2019, 23:39
ГоловнаРеєстраціяВхід Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту

Годинник

Погода

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 73

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Матеріали учасника Всеукраїнського

конкурсу «Шкільна бібліотека – 2017»

в номінації

«Бібліотека – виховний простір навчального закладу»

з теми

«Формування національної свідомості особистості

засобами бібліотечної роботи»

Артеменко Лариси Василівни

 

Духовне життя дитини повноцінне лише тоді,

коли вона живе в світі казок, музики, фантазії, творчості.

Без цього вона — засушена квітка.

В.О. Сухомлинський

Сучасна бібліотека – це вже далеко не лише формуляри та стенди з книжками, і навіть не сусідство комп’ютерів та наявність Інтернету. Це -  повноцінний сучасний клуб за інтересами, який об’єднує книголюбів, самодіяльних поетів, художників, музикантів,народних майстрів, молодих політиків, інтелектуалів тощо. Тут має бути цікаво і тим, хто ковтає книжку за книжкою, і тим, кого більше приваблює активне «позалітературне» життя, але непомітно для себе вони починають тягнутись до книжок.

Бібліотеки повинні цілеспрямовано прищеплювати хлопцям та дівчатам інтерес до української культури, історичного минулого України, до кращих здобутків літератури, усної народної творчості, ремесел українського народу.

Без знання своїх коренів, традицій свого народу не можна виховати повноцінну людину. Знайомство з традиціями, звичаями українського народу виховує любов до історії, культури, допомагає зберегти минуле. Пізнання дітьми народної культури, української народної творчості знаходить відгук у їхніх серцях, позитивно впливає на естетичний розвиток, розкриває творчі здібності кожної дитини, формує загальну духовну культуру. Дитячі враження незгладимі. Діти дуже довірливі, відкриті. Необхідно донести до свідомості дитини, що вона є носієм української народної культури, виховувати дітей у національних традиціях. Для цього необхідно звернутися до витоків української народної культури і в першу чергу — до народних ремесел.

Родзинкою і гордістю нашої бібліотеки є гурток «Народні умільці», який на сьогодні об’єднує  30 обдарованих дітей — учнів молодших та середніх та  класів . Робота гуртка народної творчості тісно пов’язана з українським народним мистецтвом, відомими промислами та ремеслами.

Основним завданням гуртка є виховання дбайливого, шанобливого ставлення до народних традицій, національної свідомості, формування естетичного смаку, популяризації народних промислів.  Під час навчання вихованці знайомляться з культурою українського народу, історією народної творчості різних видів, здійснюють перші кроки у традиційних українських промислах, а також поступово опановують різні техніки, прийоми виготовлення різноманітних виробів.

У роботі бібліотеки використовуються інноваційні технології, які виходять за межі відомої практики, як підготовка спільних заходів етнокультурного спрямування.

Бібліотечне середовище нашої бібліотеки  —  це дружна сім’я бібліотекаря і вихованців, де кожна дитина має змогу проявити свої обдарування, знайти нових друзів, провести вільний від навчання час цікаво, змістовно, безпечно та корисно. І це важливо, адже сьогоднішні події показують необхідність посилення соціально-психологічного захисту і підтримки дітей. І саме у бібліотеці діти й підлітки знаходять безпечне та позитивне середовище.

Отже, завдяки творчим зусиллям, креативності та енергійності бібліотечного активу і бібліотекаря в бібліотеці та за її межами за два з половиною роки відбулося  багато різноманітних заходів, серед яких немала частина національно-патріотичного спрямування. Діти настільки усвідомлюють становище нашої Батьківщини, що самостійно, завдяки своїм талантам намагаються допомогти зберегти мир у країні, достукатись до сердець дорослих і закликають до об’єднання заради миру та щасливого майбутнього.

Бібліотека планує свою роботу так:

  • надання методичної та консалтингової допомоги  з питань організації роботи з талановитими дітьми та забезпечення інформаційної підтримки пізнавальних потреб цієї категорії читачів; для батьків –інформація про дитячу обдарованість, методи виявлення та розвитку таланту дитини; використання інтернет-ресурсів бібліотеки та сайтів відповідної тематики);
  • готуються теоретичні та практичні заняття, що знайомлять з різноманітною інформацією про види мистецтва;
  • заняття, на яких проходить знайомство з творчістю майстрів мистецтва, зустрічі з митцями, майстер-класи;
  • арт-дебют (реклама творчості талановитих дітей, організація персональних виставок, бенефісів юних творців, участь у всеукраїнських конкурсах та фестивалях /маємо високі досягнення всеукраїнського та обласного рівнів/;
  • виховання естетичних смаків, організація змістовного дозвілля, створення умов для організації роботи по відродженню та збереженню традиційної народної творчості.

Дітям  пропонується широкий спектр рекомендаційних списків літератури: «Іграшки своїми руками», «Чарівна вишивка», «Диво-ремесла: ліплення з глини, плетіння, писанкарство, вироби з дерева, тканини, солоного тіста», «Творчі доробки з паперу. Витинанка. Декупаж. Аплікація. Орігамі. Колаж. Квілінг. Пап’є-маше. Флористика. Роботи з природного матеріалу», тощо.

За допомогою комбінації мислення, уяви та досвіду, в тому числі читацького, дитина дає оцінку і складає власне уявлення про народний твір, українську пісню або живопис. Потім, накопичуючи враження, може актуалізувати їх у свою власну творчість, яка є найпотужнішим імпульсом у розвитку дитини.

Незаперечним фактом є те, що книга відкриває дитині можливості творчості. Спілкування з книгою починається з ілюстрації. Значення ілюстрації у тому, що вона підвищує інтерес до книги. В основі дитячих малюнків лежить співпереживання, відгук серця на прочитане або на побачений витвір мистецтва.

Так, коли діти під час Години творчості «Творимо у стилі Марії Приймаченко» знайомилися з картинами художниці, а потім і самі спробували малювати в її стилі  – вони відобразили незвичайних птахів і звірів. Стиль «примітив» дітям завжди доступний і зрозумілий, на відміну від дорослих, і не тільки тому, що він простий, а тому що наївний, яскравий, щирий, забавний і абсолютно несподіваний, як у дитячому малюнку. Тому вони з великим бажанням творили в стилі «Приймаченко». А ще самі картини художниці - прекрасний інструмент для письменництва. Дітям подобається розглядати картини і вигадувати за їх сюжетом історії, казки.

У квітні 2016 року відбулася ще одна незвичайна зустріч з українською майстринею з київського розпису.   Для вихованців нашого  гуртка Мойса Надія Михайлівна провела  майстер-клас «Диво на замовлення»,  продемонструвавши вміння з виготовлення великодніх писанок. Діти спробували зробити Великодні власні писанки. Найголовніше було те, що вони дізналися про давні традиції цього свята: як підготуватися до свята, як скласти пасхальний кошик, як прикрасити пасхальні яйця. Діти виявили бажання власноруч прикрасити головний символ Великодня та цікаво провести в іграх свій вільний час — грали у народну гру «навбитки» з писанками, розповідали, що означає кожен із малюнків на  розписаних крашанках.

Інтерактив з дітьми завжди непередбачений, але нам це до вподоби. Саме тому в нашій роботі активно використовуються ігрові форми роботи. Наприклад, дітям дуже подобається брати участь в арт-вікторині «Від ремесла до мистецтва» та літературно-ігровому фолькмайдані «Козацька слава оживе…», в Сорочинському ярмарку.  Знавці української мови брали участь у Турнірі «Беру тебе, як скарб в безцінній вроді, з джерел, що не міліють у народі», а саме: в інтерактивних іграх «Чорний капелюх» та «Жартівливий мішечок», відповідали на запитання вікторини, згадували народні прислів’я про українську мову, розгадували загадки тощо. Захід супроводжувався медіа-відеорядом із зображенням символів.

З успіхом були проведені фольклорне свято «На гостини до ласуні — Масляної» та майстер-клас «Лялька з бабусиної скриньки». У святі на Масляну діти продемонстрували свої хореографічні здібності в танку «Подоляночка», хлопці похизувалися своєю силою перед дівчатками, взявши участь у конкурсі «Справжні богатирі», конкурс «Кулінарний поєдинок» виявив серед учнів справжніх господинь і знавців національної кухні. Наприкінці свята всі дітки отримали від Масляної подарунок — смачні млинці.

Майстер-клас дозволив дітям, граючись, познайомитися з обрядовою лялькою, мотанкою, зернушкою, травницею, мартінічкою. Звичайно, вони спробували робити їх самостійно. Там же вчилися робити лялечки-обереги, провели хендмейк  Різдвяних прикрас.

Інформаційною основою для усіх заходів є книжкові виставки, перегляди та огляди тематичної літератури. Ось лише деякі з них:

• фольклорна мозаїка «Українська хата — традиціями багата»;

• нотна полиця «Над чарівним рідним краєм Коляда летить!» (новорічні пісні);

• виставка-колаж «Писанкові очі Всесвіту»;

• виставка-порада «Дива з  лози, берестини»;

• огляд літератури з історії вишивки «Візерунки моєї України»;

• виставка-колекція «Я Писанка-красуня, красу митців несу я!»;

• бесіда-відкриття «З історії Української іграшки».

У різнопланових творах учнів з декоративного-ужиткового мистецтва яскраво виражений національний колорит, самобутність, фантазія, образне мислення, використання етнічних відображень, національних традицій, звичаїв.

Бібліотечне краєзнавство – одна із важливих складовихінформаційних ресурсів регіону, своєрідний генетичний код пам’яті,який зберігає ідентичність і ментальність кожної територіальноїгромади .

 Сегмент краєзнавчої діяльності отримавновий соціальний імпульс, адже посилена увага суспільства дорегіональних проблем викликала ріст зацікавленості користувачівбібліотек до історії свого краю, культурної спадщини, звичаїв,традицій, природних заповідних місць тощо. З цією метою на базі НВК започаткував свою роботу історико-краєзнавчий гурток «Юні дослідники-краєзнавці» /2016 р./. Метою якого є формування ключових компетентностей особистості через вивчення історії та культури рідного краю.

Враховуючи інтерес користувачів до подій минулого, бібліотекарем послідовно та систематично ведеться копітка пошукова робота, основною метою якої є: вивчення історії свого  села,відродження імен визначних діячів краю, збирання легенд,переказів, спогадів старожилів тощо. В результаті фонд бібліотеки поповниться копіями архівних документів,фотографіями, споминами старожилів і учасників історичних подій, записаними гуртківцями.

Безперечний результат у вихованні в юних читачів любові до рідного краю мали заходи з популяризації творчості письменників-земляків /Соколовської О., Перч Д., Ненюк Н./. Саме література рідного краю втілює одну з основних ознак нації, формує у дітей національне світосприйняття, національну свідомість.

Образотворче мистецтво є специфічною формою пізнання навколишнього світу. У процесі такої діяльності, потяг до якої закладено в глибинах людської психіки, формується художній світогляд. Наше завдання формувати світогляд дитини пов'язаний на глибинному рівні з рідною землею, культурною спадщиною предків, а значить з патріотичними почуттями.

Метою таких  заходів є пробудження у дітей інтересу не тільки до читання, а й до культурної національної спадщини, сприяння становленню духовно-моральної особистості, пробудження інтересу до національної культури, формування інших благородних почуттів, таких як патріотизм, громадянська самосвідомість, любов до рідної землі.Філософська мудрість говорить: «Без минулого немає майбутнього», а майбутнє — це наші діти, яких треба виховувати на культурному минулому нашого народу.

Досвід Артеменко Л.В.  (матеріали повністю )

Презентація досвіду

 

Гаряча лінія
Національна гаряча лінія

Дитяча гаряча ліні

Вхід на сайт

Календар

Пошук

Архів записів

Котик

корисні посилання
Педагогічна преса КОІПОПК Відділ освіти ЗНО Інститут інноваційних технологій Освітній портал Шкільний світ

Друзі сайту
Рокитнянський районний ліцей
Рокитнянська ЗОШ # 1
Рокитнянська ЗОШ # 2
Рокитнянська ЗОШ # 3
Рокитнянська ЗОШ # 4
Рокитнянська ЗОШ # 5
Житньогірська ЗОШ
Насташівська ЗОШ
Ромашківська ЗОШ
Синявська ЗОШ
Маківський НВК
Острівський НВК
Бирюківське НВО
Запрудянське НВО
Савинецьке НВО
Телешівське НВО
Рокитнянський професійний ліцей
Центр дитячої та юнацької творчості

Copyright MyCorp © 2019 Конструктор сайтів - uCoz